Połączenie spółek nie przekreśla prawa do rozliczenia strat
Spółka przejmująca ma prawo do rozliczenia straty powstałej przed dniem rejestracji połączenia, jeśli na skutek reorganizacji nie zaszły określone zmiany w jej strukturze właścicielskiej i nie zmienił się przedmiot faktycznie prowadzonej działalności gospodarczej.
Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 21 marca 2022 r. (0111-KDIB2-1.4010.615. 2021.1.BKD).
Wnioskodawca, który jest spółką akcyjną, prowadzi działalność związaną z prowadzeniem inwestycji budowlanych. W październiku 2021 r. miało miejsce połączenie, na skutek którego wnioskodawca jako spółka przejmująca przejął majątek dwóch spółek przejmowanych.
Na skutek połączenia nie doszło do zmian właścicielskich, o których mowa w ustawie o CIT, tj. właścicielem co najmniej 25 proc. akcji spółki przejmującej nie stał się podmiot lub podmioty, które na dzień kończący rok podatkowy, w którym spółka przejmująca poniosła stratę, praw takich nie posiadały. Jak podkreślono w opisie zdarzenia przyszłego, nie zmienił się również przedmiot faktycznie prowadzonej przez wnioskodawcę działalności, pomimo niewielkiej różnicy w przedmiocie działalności wnioskodawcy i spółek przejmowanych (co znajdywało odzwierciedlenie m.in. w wykazanym w KRS przedmiocie działalności przeważającej ww. podmiotów).
Wnioskodawca powziął wątpliwość m.in. co do tego, czy w związku z przeprowadzonym połączeniem będzie mu przysługiwało prawo do rozliczenia w kolejnych latach podatkowych straty wygenerowanej w latach 2019-2020. W jego ocenie, przepisy ograniczające możliwość rozpoznania straty przez spółkę przejmującą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta